W związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych zaktualizowaliśmy Regulamin sklepu oraz Politykę Prywatności.
Zachęcamy do zapoznania się z tym dokumentami w zakładce Regulamin i Polityka Prywatności.

Taśma PTFE

Teflon to nazwa handlowa politetrafluoroetylenu określanego w skrócie jako PTFE. To materiał, który został odkryty ponad 75 lat temu i  nadal jest szeroko wykorzystywany w różnych gałęziach przemysłu ze względu na swoje właściwości. Zobacz oferowane przez nas taśmy PTFE.

 

Teflon został zsyntetyzowany w 1938 roku, a opatentowany w 1956 roku przez firmę Du Pont, która dokonała jego syntezy. Chociaż prawa patentowe Du Pont do teflonu już wygasły, to jednak nadal jest to jeden ze sztandarowych produktów firmy i inni przedsiębiorcy nie mogą posługiwać się jego nazwą handlową. Du Pont wykorzystuję nazwę także do innych materiałów oprócz politetrafluoroetylenu, w tym polimerów i kopolimerów poliolefinowych z wysoką ilością merów – razem to kilkaset produktów o zróżnicowanych właściwościach.

 Taśma PTFE

Do produkcji politetrafluoroetylenu wykorzystuje się tetrafluoroetylen, który poddawany jest procesom emulsyjnej polimeryzacji. Efektem są ściśle liniowe cząsteczki z masą cząsteczkową około jednego miliona g/mol, które posiadają formę emulsji w wodzie, eterze naftowym lub w benzynie. Następnie można przerobić je na granulat czy też substancję przeznaczoną do wykańczana powierzchni, dodatek do produkcji smarów.

 

Właściwości taśmy PTFE

Politetrafluoroetylen bez żadnych domieszek jest materiałem nietopliwym, który w temperaturze 327 °C zaczyna się rozkładać. W temperaturze 260-270 °C z fazy krystalicznej zamienia się w substancję miękką, przezroczystą, ale niepłynną. Nietopliwość PTFE powoduje, że nie może być on wykańczany metodami stosowanymi w przypadku tworzyw sztucznych, między innymi takimi jak wtryski czy wtłaczanie, ale wymagane jest stosowanie spiekania, co jest z charakterystyczne dla ceramiki.

 

Taśma PTFE charakteryzuje się także małą energią powierzchniową, dlatego nie powoduje przywierania materiałów, w tym zabrudzeń do swojej powierzchni. Na uwagę zasługują także jego bardzo dobre właściwości smarujące, dlatego jest on związkiem stosowanym często w nowoczesnych smarach. Teflon zachowuje też odporność chemiczną na praktycznie wszystkie związki oprócz kwasu fluorowodorowego.

Dzięki swoim właściwościom taśma PTFE ma szerokie zastosowanie. W gospodarstwach domowych jest wykorzystywany do wykańczania patelni, w przemyśle w produkcji, w tym w urządzeniach pracujących intensywnie w ekstremalnych temperaturach i warunkach, a także jest on związkiem używanym przy konstrukcji rakiet kosmicznych.

Teflon o innych parametrach, zawierający atomy wodoru, jest łatwiejszy w obróbce dzięki większej topliwości, jednak jego minusem są gorsze właściwości powierzchniowe, termiczne i chemiczne.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą gdzie znajdą Państwo miedzy innymi:

- taśma teflonowa

- drut oporowy


Druty Oporowe - Ceratki Teflonowe

ul. Pułtuska 109A; 06-120 Winnica; Telefon: 22 486 32 06, 22 486 32 08